MBA

MBA eğitimi birçok üniversite mezunun önünü açan, daha iyi işlere girmelerini sağlayan ve iş hayatlarında daha başarılı olmalarını sağlayan bir yüksek lisans programıdır. MBA programını yurtdışında almak birçok avantaj sağlar ve bu nedenle de birçok yeni mezun öğrenci MBA için yurtdışındaki ülkelerde araştırmalara girerler.
MBA eğitiminin alınabileceği ülkelerin başında Amerika ve İngiltere gelmektedir. Bu programlara giriş şartları diğer yüksek programlarından daha zordur. Öğrencilerin lisans eğitimleri sonucunda iyi bir GPA ile mezun olmuş olmaları ve aynı zamanda iş deneyimi gerekmektedir. Daha düşük GPA ve iş deneyimi şartı koşmadan alan okullar da olmasına rağmen bunlar her zaman bir avantajdır. Amerika’da bir çok okul GMAT sınavına girmeyi de şart koşmaktadır.
Bunun dışında Kanada, Avustralya ve birçok Avrupa ülkesinden de MBA eğitimi alınabilmektedir ve bu ülkelerde de bu programı sunan kaliteli MBA Okulları mevcuttur.


MBA programlarının  süresine ve içeriğine göre birkaç türü bulunmaktadır: 
Full Time MBA: 
Genelde 2 akademik dönem boyunca süren ve üniversiteden yeni mezun olmuş öğrencilerin veya 1-2 yıllık alt düzey yöneticilerin seçtiği MBA türüdür. Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde genelde 2 yıl sürer fakat Avrupa ülkeleri ve İngiltere'de genel olarak bir yıl sürmektedir.
Part Time MBA: 
Ders yükünün biraz daha hafif olduğu, normale oranla biraz daha uzun süren, genel olarak çalışan insanlar için geliştirilmiş bir MBA türüdür.Dersler ağırlıklı olarak hafta sonları için organize edilir. Programı tamamlama süresi ülkeye göre değişmekle beraber 2-3 yıl sürmektedir. 
Executive MBA: 
Halihazırda yönetici olarak deneyimi olan  kişilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş bir programdır. Bu programa devam eden kişiler genelde en az 5-10 yıllık bir iş deneyimine sahiptirler.Daha çok planlama ve strateji üzerine odaklanmış ve tezsiz olan MBA programlarıdır. 
Online MBA ( Distance Learning): 
Bu programda öğrenciler ülkemizde bulunan Açık Öğretim Fakültesinde olduğu gibi uzaktan MBA yapabilmektedir. Dersler  internet üzerinden online takip edilmektedir.Bazı üniversiteler online ve kampus içinin bir arada olduğu karma MBA programları da sunmaktadır.
 Kimler MBA için başvuru yapabilir?

MBA başvuru şartları nelerdir?
Başvuru yapılacak üniversitelere göre program kabul şartları değişiklik göstermektedir:

 

 

MBA içeriği nedir?
Genel MBA programlarının yanı sıra pek çok farklı seçmeli ders opsiyonu ile belli bir alanda uzmanlaşmanız mümkündür. Ana modüller işletme ve pazarlama yönetimi, muhasebe ve finans yönetimi, sistem ve operasyon yönetim, stratejik yönetimi ve liderlik gibi konuları içermektedir. Seçmeli modüllerde uzmanlaşmak istediğiniz alan göre finans,pazarlama, insan kaynakları, yatırım bankacılığı, proje yönetimi, satış yönetimi, risk yönetimi, uluslar arası işletme, yatırım yönetimi,yönetim danışmanlığı,yağ,gaz ve enerji yönetim, turizm ve otelcilik yönetim, lüks marka yönetimi gibi uzmanlık alanları bulunmaktadır. 
MBA Program başlangıçları ne zamandır?
Her ülkenin eğitim sistemine göre ve üniversitelerin program açma tarihlerine göre başlangıç zamanları değişiklik göstermektedir. ABD  ve Kanada için genelde Eylül ve Ocak,İngiltere için genelde Eylül, Avustralya için genelde Temmuz ve Şubat başlangıç tarihleri vardır. Ancak başvuru yapacağınız üniversiteye göre program başlangıç tarihlerinin yanı sıra yabancı öğrenciler için en son başvuru tarihlerini de mutlaka kontrol etmeniz gerekecektir. 
MBA Program Ücretleri nedir?
Program ücretleri gitmeyi planladığınız üniversite, ülke hatta şehire göre bile değişiklik göstermektedir. Gitmeyi planladığınız yeri yaşam tarzınız, bu program için ayırdığınız bütçe, beklentileriniz, İngilizce seviyeniz gibi bir takım kriterlere göre seçmelisiniz. Karya International yetkilileri sizin için en uygun olacak üniversiteleri seçme konusunda size yardımcı olacaktır. Aşağıda en çok talep gören ülkelerdeki MBA programlarının ortalama ücretlerini bulabilirsiniz.
amerikada mbaABD:
Amerika şüphesiz MBA programlarında önde gelen ülkelerden biridir. ABD sıralamalarında yüksek yerlerde olan okulların fiyatları 40-50.000 USD civarlarında seyrederken, sıralamalarda ortalarda olan okulların ücretleri 15-20.000 USD civarındadır. 

Bu okulların yanı sıra yine prestijli fakat daha uygun fiyatlı okullar da bulunmaktadır. Örneğin ABD'de Johnson&Wales University, Ohio Dominican University ve Southern Arkansas University gibi okullarda ortalama yıllık 10.000-15.000 Dolara kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. ABD'nin köklü okullarından Cambridge College da ise yıllık yüksek lisans ücreti ortalama 10.000 ABD Doları civarındadır.
ingilterede mbaİngiltere:
İngiltere' de Oxford University, Cambrdige University gibi dünya sıralamasının başında gelen okullarda yüksek lisans program ücreti 40 -50.000 Sterlini bulabilmektedir. İngiltere'deki kaliteli üniversitelerde MBA program ücreti ise ortalama 9 – 12.000 Sterlindir ve okuldan okula çok farklılık göstermez. Bunun yanı sıra, çok ekonomik MBA programı sunan okullar da mevcuttur. İngiltere'deki bazı özel kolej statüsündeki okulların üniversitelerle yaptıkları ortak çalışmalar bulunmaktadır. Örneğin London School of Commerce, London School of Business and Finance bu okullardan olup kendi bünyelerinde verdikleri eğitim sonucu öğrenciler University of Wales, London Metropolitan University'e ait MBA diplomalarına sahip olmaktadırlar. Bu okulların yıllık MBA ücretleri 4000-7000 Sterlin arasında değişmektedir.
avustralyada mbaAvustralya:
Avustralya'da kaliteli MBA programları sunan bir çok üniversite vardır. MBA programının yıllık ücretleri 12.000 Avustralya Dolarından başlamakta ve 50.000 dolara kadar çıkabilmektedir. Central Queensland , Charles Stuart gibi üniversitelerde yıllık ortalama 15.000 Avustralya Dolarına MBA yapabileceğiniz gibi La Trobe Üniversitesinde bu rakam 20.000 çıkmaktadır. 


kanadada mbaKanada:
Kanada'da MBA programları 15 – 30.000 Kanada Doları arasındadır. Bunun dışında uygun fiyata kaliteli bir eğitim alabileceğiniz Humber College'da yıllık MBA ücreti 12,000 Kanada Doları civarındadır. 

Yapılan araştırmalara göre MBA Programlarından mezun olan kişiler Yöneticilik alanında kariyer hedeflerini yakalamaktadır ve yüksek maaşlarla çalışmaktadırlar. Artık ulusal ve uluslararası gündemi şirketlerin belirlediği çağımızda MBA yapmak maliyetli olsa da bir gereklilik halini almıştır. Bunun için eğer kariyer hedefiniz üst düzey yönetici pozisyonunda çalışmak ise, Yurtdışında prestijli bir MBA diplomasına sahip olmak sizin için büyük bir avantaj olacaktır.